Náročné stoupání, nádherná krajina, historie i medvěd

Pohoří Velká Fatra je bohaté na dlouhé doliny, louky a lesy. Navíc z jeho hřebene uvidíte půl Slovenska. Start si dejte v Ružomberoku, kde můžete navštívit místní parky, kostel sv. Ondřeje či ružomberskou kalvárii s kostelem Povýšenia svätého kríža. A odtud se můžete vydat až k osadě Vlkolínec, kterou naleznete zapsanou na seznamu UNESCO.

Na trase budete nejprve projíždět Vlkolínské louky, které se nachází v okolí vrchu Vtáčník (1090 m). Luční či lesní cesty vás pak zavedou až na Vyšné a Nižné Šiprúnské sedlo. Budete pokračovat dál a dorazíte ke sjezdu okolo Malé Smrekovice (1485 m). Uvidíte tu také stejnojmennou vojenskou zotavovnu na samotném hřebeni Velké Fatry a hotel, který je ověnčen nálepkou nejvýše položeného horského hotelu na Slovensku.

Poté se vydejte Hřebenovou stezkou za Šiprúnským sedlem. Na svém kole mějte raději připevněnou rolničku, protože zde je vysoký potenciál střetu s medvědem. Tím vás nechceme vystrašit, ale pouze varovat. Přeci jen v tuto chvíli budete mít za sebou stoupání přes 1100 metrů. Dále se dostanete již do Vlkolínce, kde vás čeká i roubená dvoupodlažní zvonice, a odtud se můžete vrátit zpět do Ružomberoku.